Tekstylne obicia ścienne z Muzeum-Zamku w Łańcucie
Prace konserwatorskie obejmowały dziewięć wnętrz II piętra zamku z obiciami ściennymi z początku XX wieku. Zasadniczym celem projektu było przywrócenie wystroju wnętrz z okresu XX-lecia międzywojennego i zachowanie pochodzących z tego czasu obić.
Technika wykonania tkanin była bardzo różnorodna i obejmowała m.in.: kalandrowane mory, jedwabne adamaszki, tkaniny żakardowe oraz drukowane na lnie i bawełnie. Wszystkie tkaniny były bardzo brudne i silnie spłowiałe. Wymagały gruntownego oczyszczenia oraz w zależności od stanu zachowania całościowego lub częściowego wzmocnienia. W dwóch przypadkach konieczna była wymiana obić na nowe, o analogicznym wyglądzie i technice wykonania. Tkaniny zostały zdemontowane ze ścian, odkurzone i oczyszczone na mokro, następnie część zdublowano na podłoże wzmacniające metodą klejową lub zabezpieczono igłowo. Ze względu na olbrzymie rozmiary tkanin i bezwzględną konieczność utrzymania ich wymiarów i kształtów na każdym etapie prac, wszystkie czynności konserwatorskie stanowiły prawdziwe wyzwanie logistyczne. W czasie trwającego dziewiętnaście miesięcy projektu łącznie poddano konserwacji 380 m2 tkanin.
Prace konserwatorskie przy tkaninach były prowadzone wspólnie z firmą Konserwacja Tkanin Zabytkowych Anna Drzewiecka oraz siedmioosobowym zespołem konserwatorskim.
Całość zadania wykonano w kooperacji z firmą AC Konserwacja Zabytków Piotrowski, Kosakowski s.j. w ramach projektu „Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie ( OR-KA II ). Działanie nr 2. Kompleksowe prace konserwatorskie wystroju zabytkowych wnętrz ( ściany, sufity, stolarka okienna z żaluzjami, stolarka drzwiowa, posadzki oraz kominki ) wszystkich pomieszczeń na II piętrze i wybranych pomieszczeń na I piętrze.”